Сигурно всеки от вас е чувал за една от най-посещаваните забележителности в Турция – Памуккале. Това място е често наричано Осмото Чудо на Света, Замъкът от Памук и Любимо място на Клеопатра. Но надали знаете, че останките на древния град Хиераполис се намират на върха на белоснежните варовикови тераси и също толкова си заслужава да се посети?
Какво ще Прочетете в Тази Статия
Древният Град Хиераполис
Още преди да стане част от културното наследство на ЮНЕСКО през 1988 година, Памуккале и Хиераполис са били прочути заради лековитите си извори с топла вода, която дори се е използвала за обработка на вълна. През 2 век пр.н.е. градът става част от Римската империя. Няколко века по-късно бива разрушен до основи от земетресенията, които са много типични за тази местност.
Интересен Факт: Има няколко предположения за това, откъде идва името – или е кръстен на Хиера, жената на митичния крал, който е основал Пергам, или идва от хиера-полис, което означава “свещен град”.
След като бил възстановен, градът се разраства много бързо – в него живеели 100 000 души, имало множество минерални бани, храмове, некропол с 1200 украсени гробници, фонтани и римски театър. Местните били известни с добиването на мрамор, но той никога не бил използван за сградите в Хиераполис.

Как се стига до Хиераполис?
Хиераполис се намира на върха на хълма, над терасите на Памуккале, близо до град Денизли в Турция. От София са близо 940 км и приблизително 12 часа и половина път. За да стигнете до него, трябва да платите входна такса и след като се изкачите по пътеката покрай басейните пред вас ще се открие древният комплекс на Хиераполис.
И там горе ще видите…
В античният град има театър, базилика, Римските бани и некропол, в който може да се открият около 1200 гробници и пищно украсени саркофази. Храмът на Аполон също е част от комплекса, построен през III в. Това е и най-почитаният бог в Хиераполис. Легендата разказва, че е построен върху пещера, пълна с отровен газ – плутоний.

Важен археологически център и с огромно историческо значение, град Хиераполис е основан от крал Бергама Еуменес II. По време на управлението на Константин Велики градът достига върха на своя културен и икономически разцвет и е обявен за столица на областта Фригия.
Басейнът на Клеопатра
Най-атрактивната забележителност в Хиераполис е басейнът на Клеопатра. За да се потопите в него, трябва да платите отделна такса (около 15 турски лири), но имате възможност и просто да се разходите и да пиете кафе под сянката на пищните палми. Според легендите Клеопатра е посещавала този басейн, заради лечебните му и разкрасителни сили. На дъното има множество останки от антични колони, страхотна растителност и тюркоазена вода. Винаги е препълнено с туристи, но е доста голям и има място за всички.
Именно там, на върха, може да откриете голям магазин със страхотни и много оригинални сувенири, с които да зарадвате най-близките си и приятелите.
Виж Хотели в Памуккале


Както вече споделих с вас в статията за Памуккале, моите лични впечатления от мястото като цяло не са от най-положителните. Не ме разбирайте погрешно – и Памуккале, и Хиераполис са невиждани забележителности, но със сигурност не бих препоръчала да предприемете целенасочено пътуване до там. Най-добре е ако може да го съчетаете като допълнителна спирка по време на някоя от почивките ви.
