Ако искате да надникнете в покоите на българските царски особи – то посетете двореца Царска Бистрица в планината Рила, който е построен между 1898 г. и 1914 г. Той не е от типичните дворци, които сте виждали в други европейски градове, защото дълго се е ползвал от царското семейство като ловна резиденция.
Бившият дворец на царете Фердинанд I и Борис III се намира във вековна гора на около километър от Боровец. Може да се насладите на архитектура във възрожденски и европейски стил и да усетите прохладата от река Бистрица Мусаленска.
Дворецът разполага с няколко крила, в които са разположени кабинети, спални, трепезария и гостна. Всяка една от стаите има своя интересна история, която да разкаже на посетителите. Кабинетът на Фердинанд е обзаведен като каюта, а мебелите са от едно негово пътуване до Бразилия.
Интересен факт: Според някои легенди капитанът на “Нова Америка” Жан-Луи Морис е направил подарък на Фердинанд, а според други той ги е спечелил на игра на карти.
Някои от експонатите в двореца включват персийски килими, подарък от шаха на Иран, множество ловни трофеи – глави на глигани, диви петли, еленски рога, меча глава, свещници, кахлени печки от асвтрийски майстори, дърворезба и спалните на княгините Надежда и Евдокия с красиви копринени тапети и легла от ковано желязо. В трапезарията има портрет на Христо Марков, личния ловец на Фердинанд, който намира смъртта си след като е нападнат от мечка.
Интересен факт: През 1912 г. е построена водоелектрическа централа с части от фирмата Сименс, която и до ден днешен снабдява резиденцията с електричество. Според местните, тя дори подава ток и към курорта.
Знаете ли, че… Най-голямото светско събитие, което се е състояло на територията на комплекса е сватбата на княгиня Калина с мореплавателя Китин Муньос през 2002 г. През следващата година белгийският крал Албер и съпругата му посрещат нова година в ловната хижа. През 2006 г. Е построен и параклиса “Св. Иван Рилски”, в който през 2008 г. е покръстен Симеон-Хасан (11-тият внук на Симеон Сакскобурготски).
В паркът, освен редките дървета, донесени от Фердинанд от различни места по света, електроцентралата и параклиса, е разположена и художествената галерия. В нея има портрет на цар Симеон Сакскобурготски и много пейзажи от Евксиноград. Представени са и снимки от придворни фотографи, подредени в яслите на някогашната конюшня. Задължително обърнете внимание на книгата за мнения на гости, в която може да прочетете както хвалби и разочарования, така и интересни изповеди на хора, които разчитат с последни сили на наследниците на бившите български монарси.
Може да се насладите на следобеден чай или чаша топло капучино в кафенето, което отново представя част от ловните трофеи на царското семейство. В близост до комплекса са разположени и лятната резиденция “Ситняково” и ловната хижа “Саръ гьол”.
ВИЖ ОЩЕ: BELVEDERE VILLAS И ЯЗОВИР ДОСПАТ – УТРО В РОДОПИТЕ
Все още се водят съдебни дела за това чия собственост е дворецът – дали държавна или на царското семейство. И все пак царят често гостува в резиденцията, като лично съм виждала да се разхожда из парка. Царският комплекс може да бъде посетен почти всеки ден от 10 до 17 часа, срещу такса от 5 лв., но за жалост е почти невъзможно да бъдете допуснати до сградите.
Виж Хотели в Боровец
Крайна оценка
Не тръгвайте с големи очаквания към Царска Бистрица. Тук ще може да се насладите на спокойно и тихо място сред природата, но не и на някой величествен дворец, а по-скоро на китна и уютна вила.