Ксамил, Албания е едно непознато място за много от българите. Преди две лета започнахме да организираме почивка на морето. Не искахме да е някой от българските курорти, а нещо по-екзотично, по-далечно и по-диво, място, за което малко хора знаят, но да се насладим на красиви плажове и чисто море.
Какво ще Прочетете в Тази Статия
Как се спряхме на Албания?
Първо разгледахме офертите за Турция, понеже там наистина си заслужава, ако търсите палми, плажове, пет звездно обслужване и достъпни цени. Но тогава бяха превратите и тъй като искахме да пътуваме с кола, притесненията ни настигнаха по-бързо от решението да плажуваме на Средиземноморието. Нямаше яснота дали ако влезнем в Турция, ще ни пуснат да се върнем обратно в България. И тогава потърсихме курорт на Йонийско море. Нашумяла със своите плажове с бял пясък и кристална вода, Албания стана нашата крайна дестинация за онова лято.
Ксамил или Саранда – Зависи какво търсите 🙂
Имахме избор – дали да се отдадем на дивите плажове (които междудругото също носят името Бора, Бора) или да отседнем в меката на забавленията, заведенията и нощния живот – Саранда (там плажовете са каменисти и пренаселени, наподобяват градските).
Разстоянието между двата курорта е 13 км. И тъй като бяхме решили да си починем и да се отдадем пълноценно на слънчевите лъчи и солената вода избрахме хотел в Ксамил, близо до гръцката граница.
Как да стигнете до Албания?
Ксамил се намира на 668 км от София, което приблизително е 9 часа шофиране. За да стигнете до морските курорти на планинска Албания, може да избирате между два главни маршрута – да минете през Македония или през Гърция. Ние избрахме втората опция, защото дотогава бяхме пътували само в Гърция, Македония беше непозната за нас територия. Освен това, минавайки през Македония следва да прекосите почти цяла Албания на длъж и на шир. Маршрутът София – Македония – Ксамил е 772 км, а като времетраене е 12 часа.
Идея: Ако изберете да пътувате през Македония може да направите две спирки по пътя – Скопие и Охрид. Ако преминавате през Гърция – отбийте се в Солун за един октопод, разходка по крайбрежната и снимка пред Бялата кула.
След като преминете през зеленината в Гърция, пред погледа ви ще се открият огромни чукари, с много малко растителност. Все още има дъх на онази страна, която е била една от най-изолираните и с наистина неблагоприятни природни условия. И все пак китните селца в планината Гера вдъхват живот на тази пустош.
Внимание! Изберете маршрута София – Гърция – Ксамил, тъй като там се движите основно по магистрала, въпреки че пътят в Албания е двулентов, но за сметка на това е кратък. Ако минете през Македония, ще имате много повече километри през планинските и опасни пътища на Албанските планини.
Хотелите в Ксамил, Албания
Ако се върнем в далечната 1995 година на българското Черноморие и сравним сегашното положение на хотелите в Ксамил – няма да има почти никаква разлика. Типичните квартирки, предлагани от симпатични местни пенсионери, чамовите мебели с бели чаршафи и фаянсова подова настилка, в двора градинката с домати, кокошки и други пернати… Не ме разбирайте погрешно, нямам нищо против този тип настаняване, но със сигурност не е нещо невиждано и запомнящо се.
Най-добрият хотел в селцето Ксамил е Hotel Luxury – страхотна гледка към морето, невероятен интериор, близко до плажовете и до центърчето. Всички останали хотели бледнееха, дори хотелското заведението беше едно от най-добрите. Hotel Luxury, Ksamil е място, което ако не бяха многото километри бих отсядала доста често. Наистина на високо ниво, чисти, модерни и поддържани стаи, частен охраняем паркинг, любезен англоговорящ персонал и включена приятна закуска.
Hotel Luxury Ksamil, Albania
Заведения и Храна
Другото заведение, освен това в хотела, което посещавахме на обяд и прекарвахме изключително приятни следобеди, беше разположено над един от белите плажове, на скалата, със спираща дъха гледка към островчетата и пресни рибни деликатеси… Guvat Bar Restorant. Там прекарвахме часове, бягайки от силните и изпепеляващи лъчи на следобедното слънце.
Guvat Restaurant – Ksamil
Плажовете в Ксамил, Албания
Внимавайте на кой плаж ще се озовете – имат разлика. На нас ни трябваше един-два дни докато намерим перлата в короната на албанското море. Първият ден се спуснахме до плажа, който се виждаше от хотела – Lori Beach. Може би ще му дам 3***, защото другият плаж – Reni Risi – беше изцяло камъняци и рояци оси и пчели, които не ни оставиха намира (този дискомфорт може би беше заради сезона, или заради огромни зелени площи в тази част на Албания и съответно предполагаемото пчеларство). Този плаж получава от мен 2**.
Най-красивото място за плажуване се оказаха пясъчните ивици около Трите острова (The Three Islands). Хората ги наричат “Бора, Бора” и повярвайте ми – има защо! Бели пясъци и тюркоазено море! Красота! Не съм виждала толкова чиста вода, тиха и спокойна като стъкло…. Наистина ивиците са доста тесни и трябва да се заплати шезлонг и чадър, но не е ужасно пренаселено или шумно.
Забележителности и Забавление
Нашият нощен живот в Ксамил може да се сведе само до една вечер, в която се спуснахме до центъра, разходихме се, вечеряхме в местното ресторантче и се прибрахме в хотела. Направи ми впечатление, че имаше няколко кръчми и два-три по-изискани ресторанта. Другото беше от типа fast food. От там насетне вечер се качвахме на колата и се спускахме до Саранда.
През деня забавлението може да откриете в каране на джетове и водни колела. Предлагат се и корабчета, с които може да се пообиколят островите. Именно с водно колело може да се стигне и до пътеката в морето, наречена Isole Gemelle di Ksamil. Интересно място, което представляваща пясъчна пътека, естествено оформена и свръзваща два острова.
Нощни разходки в Саранда
Това беше любимо занимание за запълване на свободното време вечер. С приятна и оживена крайбрежна ивица, много пейки, палми и заведения, Саранда определно може да ви напомни Слънчев бряг, като изключим туристите на високи градуси. Ако искате да купите подарък това е мястото – има много китни магазини с оригинални подаръчета. Повечето заведения и барове са с гледка към морето, има много млади хора и чужденци.
Интересен факт: Ако свързвате Албания само с албанския реотан, то след едно посещение ще останете с впечатление, че там карат само Мерцедес 190D, от онези старите модели, които имат и навика да паркират на пътя буквално в нищото.
Таксита, градски транспорт, ферибот и паркинг
Ако трябва да съм честна нямам и на идея как стоят нещата с тези аспекти от Албанската ривиера. Тъй като бяхме с кола, не съм се дори заглеждала по такситата, градски транспорт в Ксамил дори не си спомням да съм виждала, но предполагам, че има някакви междуградски рейсове. Колата се паркираше или в хотела или на частен паркинг (бяха евтини) по времето на среднощните ни разходки в Саранда.
От Саранда тръгват фериботи, които акустират на Корфу и Италия. Ние така и не се възползвахме от тези услуги, въпреки че посетихме гръцкия остров и ето защо:
Съвет: Ако искате да отскочите до остров Корфу не взимайте ферибот от Саранда! Цените там бяха близо двойни (25 евро). Ако искате да се разходите до острова на принцеса Сиси, то хванете ферибота от Игуменица (Гърция), което е селце на 75 км. от Ксамил и е по пътя обратно към София. Албания – Гърция имат часова разлика от 1 час. Поради този факт, който ние бяхме забравили, изпуснахме ферибота в Игуменица и се наложи да изчакаме следващия.
Дъждовните дни…
Бяхме отчаяни, цял ден и цяла нощ валеше…Не, не валеше, изливаше се порой! Прогнозата за следващите дни не беше по-розова. Все пак е началото на септември… Дори Гърция е в бедствено положение с множество наводнения… Обмисляхме вариант да сменим курорта, но всичко беше далечно и не си заслужаваше пътя.
Попитахме в хотела къде може да отидем, да разгледаме нещо интересно, колкото да не стоим в стаите или по заведенията. Упътиха ни към две местенца – Синьото Око и Гирокастра. За един ден разгледахме още една малка частица от Албания, огромните ѝ планини, най-синият извор и един замък, бивш затвор, пропит с история и призначност.
Крайна оценка и моето мнение за Ксамил, Албания
Имах повече очаквания като цяло за Албания. След години, може и да се превърне в приятен курорт, но все още има какво да се желае. Диво е, което много от вас биха харесали, но като километри е доста разстояние (668 км. и приблизително 9 часа). В крайна сметка моето мнение е, че не си заслужава повторно ми връщане в тези ширини.
Ако все пак искате да разнообразите и да се докоснете до борещата се за първите места на балканските морски курорти Албанска Ривиера може да се свържете с мен и ще ви дам още полезни съвети за организиране на почивка в Ксамил или някое друго местенце на Йонийското крайбрежие.
Плюсове:
- Бял пясък и тюркоазена вода
- Сравнително евтина храна
- Хотелът, в който отседнахме
- Спокойствие
Минуси:
- Все още недоразвит туризъм
- Бедни ресторанти
- Много оси и пчели
- Доста километри път
- Тясна пясъчна ивица
6 коментара
Интересно…..интригуващо…..може ли повечко ноу-хау, тъй като плануваме тази дестинация?
Радвам се, че попаднах на този блог! Определено исках да питам някои от нещата преди плануваното ни пътуване юли месец. Мерси за съветите и идеите 🙂
Ооо, да, и нашата компания беше впечатлена от Hotel Luxury! Добри цени и превъзходно обслужване. Имайте предвид, за хората, които обмислят пътуване до там, отивате за повече вечери, така че хотелът има значение! Не правете компромиси, цената не е висока, а си заслужава, да ти е готино и да се чувстваш на истинска почивка.
Страхотни снимки от Албанските курорти 😉 Плажовете изглеждат убийствено. Аз бях с приятелката ми в Дурас (Драч) също с бели пясъци и тук там скали
Здравей, Любо! Успяхте ли да се спуснете до Корфу и посетихте ли двореца Ахелион? Вижте как ние организирахме пътуването си до остров Корфу.
Прекрасно местенце! Миналата година бях там с мъжа ми и с децата ми! Няма такива плажове, толкова близо до България. Интересна дестинация за малки и големи. Ние посещавахме често и другите заведения на Трите острова и там беше приятно и хладно.